SZTUKĄ W TRZEPAK

SZTUKĄ W TRZEPAK

Księży Młyn to miejsce specyficzne na mapie Łodzi, to miasto w mieście usytuowane trochę na uboczu, to miejsce z bogatą i trudną fabrykancko – robotniczą historią w tle, to miejsce kontrastów. Tu czas jakby trochę się zatrzymał, tu nadal wśród starych ceglanych murów unosi się duch przeszłości. Świat komórek, trzepaków, sznurów z suszącym się praniem i nieco dzikich, zarośniętych krzakami zaułków wkrótce odejdzie. Po wielkim remoncie osiedla wszystko będzie sterylnie czyste, funkcjonalne i estetyczne, ale czy nie zniknie pewna autentyczność?
Zainspirowały nas trzy stare zapomniane trzepaki stojące na tyłach budynków mieszkalnych przy ul. Przędzalnianej. Wszystkie zardzewiałe albo z odchodzącą farbą. Każdego dnia przechodnie mijają je obojętnie, a jeśli już je zauważają, to taki widok z pewnością nie wywołuje w nich pozytywnych doznań. Chcemy razem z Wami odnowić je, a następnie przekształcić w artystyczną instalację, aby ożywić przestrzeń osiedla, wprowadzić kolor i wywołać uśmiechy na twarzach mieszkańców. Te trzy trzepaki stanowiące zastane elementy krajobrazu miejskiego zostaną poddane twórczej transformacji poprzez dodanie elementów recyklingowych, które w nieinwazyjny sposób nadadzą im formy zwierząt. Wyklejenie całej powierzchni trzepaków malarskimi miniaturami spowoduje, że obiekty te staną się symbolicznym zapisem historii miejsca i związanych z nim ludzi. Poprzez nasze działania pragniemy przywrócić odpowiednią rangę rytuałom codzienności i przywołać pamięć o dawnych czasach. Chcemy przywrócić kulturę trzepaka, jako miejsca integracji, zabaw, robienia wspólnych zdjęć i zawierania przyjaźni. Trzepanie dywanów i wieszanie prania – takie przeznaczenie również przewidujemy. Trzepaki i sztuka są dla ludzi. To nasza wyobraźnia determinuje sposób ich wykorzystania, więc nie pozwólmy, by cokolwiek ją ograniczało! Zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnych działań artystyczno – integracyjnych. Uderzmy sztuką w trzepak!

Harmonogram:

1. SCHEIBLEROWSKIE WLEPKI – warsztaty malarsko – rysunkowe dla dzieci i młodzieży

Na warsztatach stworzymy obrazy i rysunki obrazujące historię rodziny Scheiblerów i wspomnienia mieszkańców związane z Księżym Młynem. Na podstawie Waszych prac powstaną wlepki do wyklejania trzepaków. Wspólnie zaprojektujemy trzepakową instalację artystyczną inspirując się twórczością Władysława Hasiora i Jimmiego Durchama.

kiedy: 19.09 (środa) 9:30 – 11:30 (I grupa 20 os)
12:30 – 14:30 (II grupa 20 os)
20.09 (czwartek) 9:30 – 11:30 (I grupa 20 os)
12:30 – 14:30 (II grupa 20 os)

gdzie: Przędzalnia Sztuki ul. Przędzalniana 63 lok. 6 oraz ul. Przędzalniana 53 lok. 6
zapisy mailowo na: art.warsztaty@o2.pl
udział bezpłatny
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
2. TRASH & METAL – międzypokoleniowa akcja oczyszczania trzepaków

kiedy: 25.09 (wtorek) 10:00 – 13:00 ( 3 grupy po 2-4 os)
gdzie: na tyłach budynków przy Przędzalnianej 59 i 61
zapisy mailowo na: art.warsztaty@o2.pl
udział bezpłatny
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
3. międzypokoleniowa akcja wyklejania trzepaków

kiedy: 26.09 (środa) 10:00 – 15:00 ( 3 grupy po 4-6 os)
gdzie: na tyłach budynków przy Przędzalnianej 59 i 61
zapisy mailowo na: art.warsztaty@o2.pl
udział bezpłatny
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
4. SZTUKĄ W TRZEPAK – finał
Opowiedzmy swoje historie, namalujmy wspólnie obrazy i rozwieśmy je na sznurach jak pranie, posłuchajmy bajania i trzepakowej muzyki. Zaprośmy znajomych na spacer po Księżym Młynie szlakiem trzepaków, kluczmy między komórkami i odkrywajmy zapomniane miejsca, przywołujmy wspomnienia, zapytajmy się innych o ich własne historie. Poobserwujmy zwierzęta – koty, psy, gołębie i zróbmy im zdjęcia. A może obiektyw aparatu wychwyci jakieś inne zwierzę? Księży Młyn to naprawdę magiczne miejsce, które zaskakuje ciągle na nowo!

kiedy: 07.10.2018 (niedziela) 14:00 – 16:00
gdzie: na tyłach budynków przy Przędzalnianej 59 i 61
bez zapisów
udział bezpłatny
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Info: mailowo lub telefonicznie 512 262 090 / 668 908 048
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Projekt realizowany w ramach dofinansowania otrzymanego w konkursie Miejski Program Mikrograntów realizowanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS ze środków Miasta Łodzi