OTTO MIŚ

OTTO MIŚ

Miło nam podzielić się informacją, że zostałyśmy laureatkami konkursu „Wykaż inicjatywę. Zoom na Górną”. Konkurs  realizowany jest przez Ośrodek Kultury Górna od 2013 roku. Każdy mieszkaniec może w tym konkursie wziąć udział, proponując realizację wydarzenia, warsztatów czy akcji, jakiej jego zdaniem w Łodzi brakuje.

PROSZĘ PAŃSTWA OTTO MIŚ…

„Oczko mu się odlepiło, temu misiu” – ten cytat znają wszyscy miłośnicy kultowej komedii Stanisława Barei. W filmie Miś został wzniesiony na polecenie prezesa Klubu Sportowego Tęcza, Ryszarda Misia Ochódzkiego. Natomiast w Ośrodku Kultury Górna nasz Miś pojawił się z inicjatywy mieszkańców. Ów niedźwiadek, potomek Otto Haesslera – nasz nowy lokator pojawił się w przepięknym ogrodzie willi. Ogromny, pocieszny, a zarazem nowoczesny i modny, bo… wytatuowany – pokryty kolażem inspirowanym historią miejsca i własnoręcznie zaprojektowanym przez uczestników malarsko – graficznych warsztatów. Odsłonięciu rzeźby Otto Misia towarzyszył Misiowy Swap, czyli wymiana zabawek pod chmurką….  Przeczytajcie co zainspirowało nas do stworzenia projektu.

W czasach, w których dzieciństwo determinowane jest głównie  przez media społecznościowe, portale internetowe, trendy na modne gadżety i „wypasione” telefony zaczyna umierać pamięć o tradycyjnych pluszowych misiach, ręcznie szytych lalkach, leżących w cieniu komody drewnianych klockach i kultowych resorakach. O zabawkach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, o zabawkach, które cieszyły nas, a wcześniej wypełniały radością dzieciństwo naszych dziadków, wujków i rodziców. To oni uczyli nas szacunku do miśków znalezionych pod choinką i tych otrzymanych od bliskich tuż po zdmuchnięciu urodzinowych świeczek.  Uczyli miłości do przedmiotu, który  w naszej świadomości zyskiwał niezwykle ważne znaczenie. Nie musiał łączyć się z siecią i nie miał błyszczącego logo. Ale był nasz. Nasz jedyny, bo wymarzony, bo uszy doszyła mu babcia Zosia, bo koło dokleił dziadek Jurek, a  zmęczone czasem oczka pokolorowała ciocia Hania nadając im nowy blask. Pluszowa przytulanka, blaszany samochodzik, ruszający ogonem dinozaur… To właśnie one dały początek naszej misiowej inicjatywie.


„Wykaż inicjatywę. Zoom na Górną” zadanie dofinansowane w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018 Narodowe Centrum Kultury. Zadanie współfinansowane przez Miasto Łódź w ramach dotacji celowej