Miejskie KODY Kultury

Miejskie KODY Kultury

W październiku warto wybrać się na Księży Młyn, by podczas warsztatów wraz z łódzkimi artystami spróbować znaleźć sposób jak przełożyć zabytkową architekturę na język sztuki – obraz, ruch i dźwięk. 

Miejskie K O D Y kultury _projekt prowadzony przez Fundację Przędzalnia Sztuki to propozycja udziału w bezpłatnych warsztatach graficznych, upcyclingowych, performatywnych, muzyczno-ruchowych oraz do udziału w spacerach dźwiękowych.

Dla lubiących niecodzienne eksploracje terenu Księżego Młyna w Łodzi i chcących go twórczo poznać.

Nowe spojrzenie na przestrzeń, nowe K O D Y kultury.

Czy da się z niej wyczytać historię? Czy możemy zostawić w niej swój własny ślad? 

Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas wspólnego odszyfrowywania starych i współtworzenia nowych
K O D Ó W kultury, zainspirowanych architekturą Księżego Młyna.

Poszczególne działania odbywać się będą głównie w plenerze na terenie Księżego Młyna oraz w mieszczących się tam pracowniach artystycznych.

Harmonogram i informacja o zapisach:

IMPROWIZACJE _Plenerowe warsztaty performatywno– choreograficzne
12. 10. / sobota / godz. 14:00 – 16:00
21. 10. / poniedziałek / godz. 13:00 – 15:00
Pod opieką tancerza-choreografa wejdziemy w dialog z przestrzenią miejską i czasem. Dokonując ruchowej interpretacji zastanego miejsca przetwarzać kształt i formę architektoniczną w ruch i ekspresję.
prowadzenie: grupa Kipisz
młodzież od 16 lat i dorośli
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl 
*ilość miejsc ograniczona

PARTYTURY Z ARCHITEKTURY _Warsztaty muzyczno- graficzne 
12. 10. / sobota / godz. 11:00 – 13:00

Pod okiem artystki poszukamy ekwiwalentów plastycznych rytmiki, natężenia i brzmienia dźwięków w kształtach, fakturach przestrzeni miejskiej. Stworzymy graficzne obrazy – architektoniczne partytury i nauczymy się jak interpretować dźwięki otoczenia przy użyciu instrumentów.
prowadzenie: Aleksandra Chciuk
młodzież od 13 lat i dorośli
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl 
*ilość miejsc ograniczona

DŹWIĘKOSTACJE – CO W MURACH PISZCZY? _Warsztaty muzyczno – graficzne
20. 10. / niedziela / godz. 12:00 – 14:00
W opaskach na oczach wybierzemy się na spacer dźwiękowy po Księżym Młynie. Będziemy przemieszczać się w parach. Osoby z opaskami na oczach będą prowadzone przez pozostałe i zobaczą przestrzeń ich oczami. Czy pozbawieni zmysłu wzroku rozróżnimy odgłosy starych fabryk od brzmień starego młyna? Po spacerze plastycznie, wrażeniowo odwzorujemy wspólna podróż. Powstanie swoista mapa, graficzna partytura.  prowadzenie: Aleksandra Chciuk
młodzież od 13 lat i dorośli
zbiórka: Koci Szlak
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl 
*ilość miejsc ograniczona 

PRZESTRZENNE INSTALACJE _Warsztaty upcyklingowe
21. 10. / poniedziałek / godz. 13:00 – 15:00
Zbudujemy w przestrzeni miejskiej instalacje z elementów recyklingowych będące nowoczesnymi wizjami historycznych miejsc obrazujące w symboliczny sposób rozwój osiedla od XIX wieku do współczesnej wizji miejsca przyjaznego mieszkańcom.
Prowadzenie: Fundacja Przędzalnia Sztuki
młodzież od 13 lat i dorośli
zbiórka: Pracownia Kreatoora
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.p
*ilość miejsc ograniczona

Finał POŁĄCZONE AKCJE TWÓRCZE +

KONCERT PERFORMATYWNY W ALTANIE 

27.10.2019 / niedziela / 12:00 – 15:00

MIEJSCE: Park Źródliska, przy altanie 

—————————————– * * * —————————————————-
Dlaczego realizujemy projekt?

Architektura Księżego Młyna to charakterystyczne budynki z czerwonej cegły – fabryki wyglądające jak średniowieczne twierdze oraz pałace i wille ukryte w malowniczych parkach i ogrodach. Zdarza się, że nie rozumiemy kontekstu, który towarzyszył budowie tych budynków powstałych w okresie rewolucji przemysłowej. Choć mieszkamy i funkcjonujemy w tej przestrzeni, nie znamy historii jej powstania, a tym bardziej nie uświadamiamy sobie jej znaczenia dla dzisiejszej kultury. Co widzimy, klucząc pomiędzy na wpół znikającymi murami, a świeżo odnowionymi budynkami zamienionymi w modne miejsce do mieszkania? Świadectwo dawnej świetności i rozwoju przemysłu włókienniczego naszego miasta, ślady bogactwa fabrykantów czy ciężkiej, słabo opłacanej pracy robotników? Jakie kody odczytujemy: przeszłość czy przyszłość? Zapraszamy mieszkańców Łodzi do wspólnego odszyfrowywania starych i współtworzenia nowych, współczesnych KODÓW, Miejskich KODÓW Kultury.

Działania realizowane w trybie zamkniętym, w ramach projektu:
SERIGRAFIA _Warsztaty graficzne
Zaprojektujemy graficzne symbole inspirowane architekturą i zapoznamy się z techniką serigrafii i wykonamy odbitki na torbach. Podczas finału grafiki stworzą nietypową formę ekspozycyjną.
Prowadzenie: Fundacja Przędzalnia Sztuki, Teodor Durski

Blok aktywności społeczno-kulturalnych:
INKUBATOR INICJATYW KULTURALNYCH

To propozycja, która skupi wolontariuszy (mieszkańców osiedla) wspierających projekt. Aby rozwijać ich kompetencje na rzecz dziedzictwa kulturalnego miejsca, prowadzone będą zebrania dotyczące wymiany doświadczeń i warsztaty pisania projektów na rzecz integracji społecznej. W ramach warsztatów przedstawione zostaną również przykłady dobrych praktyk z osiedli innych miast o podobnej tkance społecznej. Celem działań Inkubatora będzie usystematyzowane najciekawszych rozwiązań kulturalno-społecznych w postaci pięciu propozycji działań dla osiedla Księży Młyn.
Prowadzenie: Dorota Schreiber

LABORATORIUM KULTURALNEGO REPORTAŻU
Zadaniem użytkowników Laboratorium, będzie opisywanie i dokumentowanie działań edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu. Dzięki użyciu metod z wykorzystaniem nowych mediów takich jak: wywiady, nagrania, reportaże, fotorelacje, przyczynimy się do wydania w formie papierowej i cyfrowej, gazety-przewodnika po Księżym Młynie. Przewodnika zawierającego mapę kodów kultury, powstałych w trakcie projektu. Uczestnicy stworzą zespół redakcyjny, a gazeta będzie rozdawana również w miejscach niezwiązanych z działalnością kulturalną, tj.: osiedlowe sklepy, centra handlowo-usługowe.
Prowadzenie: Dorota Schreiber

Zadanie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”

Dofinansowano ze środków Miasta Łódź

Więcej informacji: 

Fundacja Przędzalnia Sztuki

ul. Przędzalniana 63/6

>tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl