Miejskie KODY Kultury

Miejskie KODY Kultury

W październiku warto wybrać się na Księży Młyn, by podczas warsztatów wraz z łódzkimi artystami spróbować znaleźć sposób jak przełożyć zabytkową architekturę na język sztuki – obraz, ruch i dźwięk. Podsumowaniem działań będzie wydarzenie artystyczne, otwarte dla wszystkich w Parku Źródliska 1 – 27 października 2019, godzina 12-15.

Miejskie K O D Y kultury _projekt prowadzony przez Fundację Przędzalnia Sztuki to propozycja udziału w bezpłatnych warsztatach graficznych, upcyclingowych, performatywnych, muzyczno-ruchowych oraz do udziału w spacerach dźwiękowych.

Dla lubiących niecodzienne eksploracje terenu Księżego Młyna w Łodzi i chcących go twórczo poznać.

Nowe spojrzenie na przestrzeń, nowe K O D Y kultury.

Czy da się z niej wyczytać historię? Czy możemy zostawić w niej swój własny ślad? 

Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas wspólnego odszyfrowywania starych i współtworzenia nowych
K O D Ó W kultury, zainspirowanych architekturą Księżego Młyna.

Poszczególne działania odbywać się będą głównie w plenerze na terenie Księżego Młyna oraz w mieszczących się tam pracowniach artystycznych.

O Finałowym wydarzeniu:

27 października 2019 (niedziela) w Parku Źródliska I.

KONCERT PERFORMATYWNY:
* 13:00 – 15:00
/ Procesor Plus + Dziewczyna Rakieta + Norma 40-60 = Performans Dźwiękowy /
Trio artystów muzyków zbuduje dźwiękową kapsułę, którą wystrzeli w stronę odgłosów idealnego rzężenia syntezatorowego, szmeru i brudu cichych melodii, amelodii, oraz metalicznych zimnych pomruków. Fragment świata wizualnego zostanie przedstawiony jako kompozycja muzyczna.

PROGRAM WARSZTATÓW:
* 12:00 – 15:00
/ „Torby pełne kodów” / warsztaty serigrafii, podczas których każdy wydrukuje na torbach zaprojektowane przez artystów znaki graficzne inspirowane architekturą Księżego Młyna.
Prowadzenie: Przędzalnia Sztuki, Teodor Durski

*12:00 – 13:00
/ malarsko – rysunkowa instalacja przestrzenna/ Uczestnicy wspólnie z artystami zastanowią się jak narysować linię w przestrzeni i za pomocą czarnego sznurka zrobić rysunek 3D? Jak zintegrować malarski gest z przestrzenią parku? Jak stworzyć wspólny kod dla człowieka, natury i architektury) Prowadzenie: Przędzalnia Sztuki, Izabela Nakoneczna

* 13:00 – 15:00
/ „Dźwiękostacje” / spacer dźwiękowy / Uczestnicy w opaskach na oczach wybiorą się na spacer dźwiękowy po parku Źródliska. Będą przemieszczać się w parach. Osoby z opaskami na oczach będą prowadzone przez pozostałe i zobaczą przestrzeń ich oczami. Po spacerze uczestnicy plastycznie, wrażeniowo odwzorują podróż. Powstanie swoista mapa, graficzna partytura.
Prowadzenie: Aleksandra Chciuk

* 14:00 – 15:00 / akcja fotograficzno-performatywna / Każdy z uczestników stanie się częścią zaaranżowanego w przestrzeni wielkoformatowego „żywego” obrazu. Poprzez swoją obecność i przy użyciu przygotowanych przez artystów rekwizytów stworzą ulotne kody współczesności zainspirowane starymi fotografiami z czasów Łodzi przemysłowej.
Prowadzenie: Przędzalnia Sztuki

Podczas wydarzenia rozdawana będzie gazeta prezentująca reportaże z działań projektu oraz mapę nowych kodów kultury Księżego Młyna. Gazeta jest efektem warsztatu Laboratorium kreatywnego reportażu, w którym uczestniczyły uczennice ze Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Łodzi

Wydarzenie otwarte i bezpłatne dla wszystkich

MAPA KSIĘŻEGO MŁYNA _miejskie kody kultury

ODSŁUCHAJ Historię dźwiękową zainspirowaną dziedzictwem kulturowym osiedla Księży Młyn:

O działaniach warsztatowych odbywających się przed finałem:

Harmonogram i informacja o zapisach:

IMPROWIZACJE _Plenerowe warsztaty performatywno– choreograficzne
12. 10. / sobota / godz. 14:00 – 16:00
21. 10. / poniedziałek / godz. 13:00 – 15:00
Pod opieką tancerza-choreografa wejdziemy w dialog z przestrzenią miejską i czasem. Dokonując ruchowej interpretacji zastanego miejsca przetwarzać kształt i formę architektoniczną w ruch i ekspresję.
prowadzenie: grupa Kipisz
młodzież od 16 lat i dorośli
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl 
*ilość miejsc ograniczona

PARTYTURY Z ARCHITEKTURY _Warsztaty muzyczno- graficzne 
12. 10. / sobota / godz. 11:00 – 13:00

Pod okiem artystki poszukamy ekwiwalentów plastycznych rytmiki, natężenia i brzmienia dźwięków w kształtach, fakturach przestrzeni miejskiej. Stworzymy graficzne obrazy – architektoniczne partytury i nauczymy się jak interpretować dźwięki otoczenia przy użyciu instrumentów.
prowadzenie: Aleksandra Chciuk
młodzież od 13 lat i dorośli
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl 
*ilość miejsc ograniczona

DŹWIĘKOSTACJE – CO W MURACH PISZCZY? _Warsztaty muzyczno – graficzne
20. 10. / niedziela / godz. 12:00 – 14:00
W opaskach na oczach wybierzemy się na spacer dźwiękowy po Księżym Młynie. Będziemy przemieszczać się w parach. Osoby z opaskami na oczach będą prowadzone przez pozostałe i zobaczą przestrzeń ich oczami. Czy pozbawieni zmysłu wzroku rozróżnimy odgłosy starych fabryk od brzmień starego młyna? Po spacerze plastycznie, wrażeniowo odwzorujemy wspólna podróż. Powstanie swoista mapa, graficzna partytura.  prowadzenie: Aleksandra Chciuk
młodzież od 13 lat i dorośli
zbiórka: Koci Szlak
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl 
*ilość miejsc ograniczona 

PRZESTRZENNE INSTALACJE _Warsztaty upcyklingowe
21. 10. / poniedziałek / godz. 13:00 – 15:00
Zbudujemy w przestrzeni miejskiej instalacje z elementów recyklingowych będące nowoczesnymi wizjami historycznych miejsc obrazujące w symboliczny sposób rozwój osiedla od XIX wieku do współczesnej wizji miejsca przyjaznego mieszkańcom.
Prowadzenie: Fundacja Przędzalnia Sztuki
młodzież od 13 lat i dorośli
zbiórka: Pracownia Kreatoora
ZAPISY >tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.p
*ilość miejsc ograniczona

Finał POŁĄCZONE AKCJE TWÓRCZE +

KONCERT PERFORMATYWNY W ALTANIE 

27.10.2019 / niedziela / 12:00 – 15:00

MIEJSCE: Park Źródliska, przy altanie 

—————————————– * * * —————————————————-
Dlaczego realizujemy projekt?

Architektura Księżego Młyna to charakterystyczne budynki z czerwonej cegły – fabryki wyglądające jak średniowieczne twierdze oraz pałace i wille ukryte w malowniczych parkach i ogrodach. Zdarza się, że nie rozumiemy kontekstu, który towarzyszył budowie tych budynków powstałych w okresie rewolucji przemysłowej. Choć mieszkamy i funkcjonujemy w tej przestrzeni, nie znamy historii jej powstania, a tym bardziej nie uświadamiamy sobie jej znaczenia dla dzisiejszej kultury. Co widzimy, klucząc pomiędzy na wpół znikającymi murami, a świeżo odnowionymi budynkami zamienionymi w modne miejsce do mieszkania? Świadectwo dawnej świetności i rozwoju przemysłu włókienniczego naszego miasta, ślady bogactwa fabrykantów czy ciężkiej, słabo opłacanej pracy robotników? Jakie kody odczytujemy: przeszłość czy przyszłość? Zapraszamy mieszkańców Łodzi do wspólnego odszyfrowywania starych i współtworzenia nowych, współczesnych KODÓW, Miejskich KODÓW Kultury.

Działania realizowane w trybie zamkniętym, w ramach projektu:
SERIGRAFIA _Warsztaty graficzne
Zaprojektujemy graficzne symbole inspirowane architekturą i zapoznamy się z techniką serigrafii i wykonamy odbitki na torbach. Podczas finału grafiki stworzą nietypową formę ekspozycyjną.
Prowadzenie: Fundacja Przędzalnia Sztuki, Teodor Durski

Blok aktywności społeczno-kulturalnych:
INKUBATOR INICJATYW KULTURALNYCH

To propozycja, która skupi wolontariuszy (mieszkańców osiedla) wspierających projekt. Aby rozwijać ich kompetencje na rzecz dziedzictwa kulturalnego miejsca, prowadzone będą zebrania dotyczące wymiany doświadczeń i warsztaty pisania projektów na rzecz integracji społecznej. W ramach warsztatów przedstawione zostaną również przykłady dobrych praktyk z osiedli innych miast o podobnej tkance społecznej. Celem działań Inkubatora będzie usystematyzowane najciekawszych rozwiązań kulturalno-społecznych w postaci pięciu propozycji działań dla osiedla Księży Młyn.
Prowadzenie: Dorota Schreiber

LABORATORIUM KULTURALNEGO REPORTAŻU
Zadaniem użytkowników Laboratorium, będzie opisywanie i dokumentowanie działań edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu. Dzięki użyciu metod z wykorzystaniem nowych mediów takich jak: wywiady, nagrania, reportaże, fotorelacje, przyczynimy się do wydania w formie papierowej i cyfrowej, gazety-przewodnika po Księżym Młynie. Przewodnika zawierającego mapę kodów kultury, powstałych w trakcie projektu. Uczestnicy stworzą zespół redakcyjny, a gazeta będzie rozdawana również w miejscach niezwiązanych z działalnością kulturalną, tj.: osiedlowe sklepy, centra handlowo-usługowe.
Prowadzenie: Dorota Schreiber

Zadanie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”

Dofinansowano ze środków Miasta Łódź

Więcej informacji: 

Fundacja Przędzalnia Sztuki

ul. Przędzalniana 63/6

>tel. 668 908 048 / art.warsztaty@o2.pl