MINY

MINY

#SZLAK MIN #PROJEKTMINY

KLIKNIJ I WYSŁUCHAJ 12 FANTAZMATÓW > POZNAJ KSIĘŻY MŁYN Z PERSPEKTYWY EMOCJI

Księży Młyn to dawne osiedle robotnicze wybudowane przez Karola Scheiblera w 2 poł. XIX w. To miejsce specyficzne na mapie Łodzi, pełne kontrastów, z fabrykancko–robotniczą historią w tle. Tu zaczęła się historia Łodzi przemysłowej, wiedzą o tym turyści odwiedzający ten urokliwy zakątek. Ciekawy to widok: grupki turystów pędzące zdyszane za przewodnikiem nie będące w stanie zapamiętać kolejnych suchych faktów i dat wykrzykiwanych przez głośnik! Równolegle toczy się codzienne życie, młodsi spieszą się do pracy, starsi prowadzą leniwe pogawędki, dzieci bawią się na trawie. Gdzieś suszy się pranie. W ten krajobraz powoli wpisują się artyści–organizują wydarzenia, w które coraz częściej angażują się mieszkańcy.

ZESKANUJ KOD QR > WYSŁUCHAJ HISTORII INSPIROWANYCH OPOWIEŚCIAMI O KSIĘŻYM MŁYNIE
WYBIERZ SIĘ NA SPACER – PONIŻEJ MAPA SZLAKU MIN DO POBRANIA

Projekt „Miny” to próba spojrzenia na historyczną przeszłość tego miejsca z perspektywy ludzkich emocji. Zapisem tak pojmowanej historii są obiekty powstałe na warsztatach monotypii i poezji haptycznej trwale zainstalowane w przestrzeni osiedla, tworząc punkty interaktywnego spaceru szlakiem „Min”. Za każdym z obiektów kryje się historia- fantazmat, poetycka opowieść stworzona w oparciu o wspomnienia mieszkańców pofabrycznego osiedla. Istnieje również możliwość wysłuchania wszystkich historii poprzez zeskanowanie kodu QR przekierowującego na stronę internetową projektu.

GORYL KAROL NA KOCIM SZLAKU / KSIĘŻY MŁYN

Fascynująca jest historia fabrykantów i historia unikatowej w skali europejskiej architektury, ale pełne emocji historie zwykłych ludzi są równie wartościowe i nieodkryte. Małe, często intymne opowieści są mocno osadzone w historycznym kontekście miejsca z wielką historią w tle. Te dwa światy nieustannie przenikają się. Projekt wydobędzie te emocjonalne punkty przecięcia „wielkiego” z „małym”, „wysokiego” z „niskim”, „poważnego” z „zabawnym”, dlatego w ostatnim punkcie instalacji spotkacie realistyczną figurę… goryla w złotym kolorze. Rzeźba czy antyrzeźba? A może nasz własny emocjonalny ślad w historii? Jest to symboliczne miejsce do wykrzyczenia swoich emocji. Goryl nosi imię „Karol”. To na cześć Karola Scheiblera.

#BANK MIN #FOTODIALOG

Zapraszamy do twórczego dialogu.Prowokujemy do fotograficznej rozmowy o ekspresji i umiejętności wydobywania z siebie emocji.
DOŁĄCZ DO PROJEKTU> STAŃ SIĘ WSPÓŁTWÓRCĄ BANKU MIN
Robiąc zdjęcie zawęź środki wyrazu do tytułowych „Min”, czyli skup się na ekspresji twarzy aby wydobyć z tego fragmentu ciała maksymalną ekspresję, aby wyabstrahować czysty afekt, znaleźć kwintesencję tego co czujesz … ekscytację, poruszenie, uniesienie, podniecenie, furię, gniew, napięcie, złość, melancholię, smutek, tkliwość, wzruszenie…Te emocje trzeba przeżyć, wydobyć, dać im ujście, nazwać, oswoić, nabrać dystansu i zapamiętać. Przy tym wszystkim miło jest zabić w sobie wewnętrznego cenzora…
#emocjebezcenzury #sztukadlawszystkich #sztukaniegryzie

>WYŚLIJ SWÓJ FOTOPORTRET NA ART.WARSZTATY@O2.PL A MY DODAMY GO DO ALBUMU NA FB:FUNDACJA PRZĘDZALNIASZTUKI I PROFILU INSTARGAM
>LUB OZNACZ SWOJE ZDJĘCIE NA INSTAGRAMIE I FACEBOOKU #PROJEKTMINY TAK ABY ODBIORCY PROJEKTU MOGLI JE ODSZUKAĆ

sztukadlawszystkich #sztukaniegryzie #projektminy #szlakmin #przedzalniasztuki #miny

Projekt realizowany przez Przędzalnię Sztuki (Natalia Kalisz-Patelak, Ewa Żochowska) w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 otrzymanego przez Natalię Kalisz-Patelak.