PROJEKT „MINY”

ZWIEDZANIE KSIĘŻY MŁYN SZLAKIEM MIN REALIZOWANE BYŁO W LATACH 2019 – 2021. OBECNIE, ZE WZGLĘDU NA KONIECZNOŚĆ DEMONTAŻU WIĘKSZOŚCI TABLIC I RZEŹBY GORYLA KAROLA Z POWODU GENERALNEGO REMONTU TERNU ZABYTKOWEGO OSIEDLA, NIE JEST TO MOŻLIWE. KTO WIE, MOŻE SZLAK MIN JESZCZE POWRÓCI?

POBIERZ MAPĘ DO DRUKU

Projekt „Miny” to próba spojrzenia na historyczną przeszłość tego miejsca z perspektywy ludzkich emocji. Zapisem tak pojmowanej historii są obiekty powstałe na warsztatach monotypii i poezji haptycznej trwale zainstalowane w przestrzeni osiedla, tworząc punkty interaktywnego spaceru szlakiem „Min”. Za każdym z obiektów kryje się historia- fantazmat, poetycka opowieść stworzona w oparciu o wspomnienia mieszkańców pofabrycznego osiedla. Istnieje również możliwość wysłuchania wszystkich historii poprzez zeskanowanie kodu QR przekierowującego na stronę internetową projektu. Początek spaceru stanowi złota rzeźba ready made przedstawiająca… goryla. Rzeźba czy antyrzeźba? A może nasz własny emocjonalny ślad w historii? Jest to symboliczne miejsce do wykrzyczenia swoich emocji. To jednocześnie artystyczna prowokacja stanowiąca zaproszenie do dyskusji na temat kultury, estetyki i kondycji miejskich rzeźb oraz ich wpływu na przestrzeń miejską. Goryl nosi imię „Karol”. To na cześć Karola Scheiblera.

Żyliśmy jak w zamkniętej osadzie. To był taki samowystarczalny organizm robotniczy składający się z famuł,  fabryki, straży pożarnej, konsum, szkoły, apteki i szpitala. Praca i dom w jednym miejscu. Niektórzy przeżyli tu całe życie i nie byli nawet w pozostałych częściach Łodzi. Nie chcieli poznać miasta. Księży Młyn to był ich cały świat, a właściwie centrum świata, jak serce stanowi centrum krwiobiegu.  Oczy wszystkich najbardziej zachwycały wille fabrykantów i parki. Rezydencja Państwa Herbstów otoczona ogrodem to była enklawa na tle tych wszystkich fabrycznych zabudowań –  pałac, który rozpalał wyobraźnię.

Fascynacja

 

ZADANIE 1 // SPACER SZLAKIEM MIN // Wybierz się na spacer po Księżym Młynie. Znajdź 13 obiektów.* Pierwszy z nich to Goryl Karol, przy którym  śmiało możesz  wykrzyczeć swoje emocje! Przejdź cały szlak Min i znajdź 12 pozostałych ukrytych na budynkach tablic i spójrz na historyczną przeszłość Księżego Młyna z perspektywy ludzkich emocji.

ZADANIE 2 // BANK MIN // Dołącz do projektu i stań się współtwórcą Banku Min. Wejdź w twórczy dialog i  fotograficzną rozmowę o ekspresji i umiejętności wydobywania z siebie emocji. Wyślij swój fotoportret na maila: art.warsztaty@o2.pl lub oznacz swoje zdjęcie na Facebooku lub Instagramie #projektminy , to dodamy go do albumu na  naszym profilu Facebook lub udostępnimy na naszym Instagramie.  Robiąc zdjęcie zawęź środki wyrazu do tytułowych „Min”, czyli skup się na ekspresji twarzy, aby wydobyć z tego fragmentu ciała maksymalną ekspresję, aby wyabstrahować czysty afekt, znaleźć kwintesencję tego, co czujesz… ekscytację, poruszenie, uniesienie, furię, gniew, napięcie, złość, melancholię, smutek, tkliwość, wzruszenie, radość… Te emocje trzeba przeżyć, wydobyć, dać im ujście, nazwać, oswoić, nabrać dystansu i zapamiętać. Przy tym wszystkim miło jest zabić w sobie wewnętrznego cenzora.

Spójrzmy na historię z perspektywy emocji i odkryjmy nieoczywiste piękno świata, który za chwilę odejdzie w zapomnienie. Otwórzmy się na emocje i zanurzmy się w nostalgiczną malowniczość miejsca dziwnie zawieszonego między przeszłością a przyszłością.

Fascynująca jest historia rodziny jednego z łódzkich fabrykantów – Karola Scheiblera oraz historia unikatowej w skali europejskiej architektury Księżego Młyna, ale pełne emocji historie zwykłych ludzi są równie wartościowe i nieodkryte. Małe, często intymne opowieści są mocno osadzone w historycznym kontekście miejsca z wielką historią w tle. Te dwa światy nieustannie przenikają się. Jak dostrzec i wydobyć emocjonalne punkty przecięcia „wielkiego” z „małym”, „wysokiego” z „niskim”, „poważnego” z „zabawnym”?

#emocjebezcenzury #sztukabezcenzury #sztukadlawszystkich #sztukaniegryzie #porozmawiajmyokulturze #projektminy #szlakmin #przedzalniasztuki #miny

Opracowanie koncepcji i organizacja: Natalia Kalisz–Patelak i Ewa Żochowska (Przędzalnia Sztuki)

Projekt zrealizowany w ramach stypendium MKiDN 2019, które otrzymała Natalia Kalisz–Patelak